Zasłużony dla Kultury Polskiej

24 września 2015 r., w czasie gali 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Będzina, odebrałem z rąk Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery przyznaną mi przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" dla osoby wyróżniającej się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Ta odznaka jest dowodem uznania dla całego Towarzystwa i jego działalności dla dobra królewskiego miasta Będzina i jego mieszkańców.

Członkiem TPB jestem od 22 maja 1999 r.

 

 

Foto: Wojciech Borkowski

 
30-lecie Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego

W Roku Samorządu Terytorialnego w dniu 18 września w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona 30. rocznicy przyjęcia przez Radę Europy w Strasburgu Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która weszła w życie w 1988 r.

 

Karta jest aktem prawnym regulującym status samorządu terytorialnego w skali międzynarodowej. Polska ratyfikowała ją w całości w 1993 r. W części I dokument określa koncepcję samorządu terytorialnego.

 

 
Zapraszam na dyżury w II półroczu 2015 roku

 

 

 

 
"Władze..." w Matrasie

W będzińskiej księgarni Matras przy ul. Małachowskiego można otrzymać książkę "Władze samorządowe królewskiego miasta Będzina 1990-2015". Zapraszam!

 
Jak wybieramy prezydenta miasta

 

 

Pozycja rady w systemie władzy samorządowej - RAPORT - [Pobierz]

 


 
Odwołanie dyżurów wakacyjnych

 

 
Cimoszewicz o młodych w polityce

 

 
Europejski Kongres Samorządów

W Roku Samorządu Terytorialnego w dniach 4-5 maja w Krakowie obradował Europejski Kongres Samorządów. To druga - po marcowym Kongresie 25-lecia Samorządu Terytorialnego - ogólnopolska uroczystość rocznicowa.

 

 

Prof. Jerzy Stępień na 25 lat samorządu terytorialnego - [Pobierz]

 
Wesołych Świąt!

 

 
Rok Samorządu Terytorialnego

25 lat temu, z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na mocy ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 r., samorząd terytorialny stał się podstawową formą organizacji lokalnego życia publicznego, a gmina stała się podstawową jednostką samorządu terytorialnego.

Rok 2015 jest Rokiem Samorządu Terytorialnego. Ustanowił go Senat Rzeczypospolitej Polskiej, a patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Przez cały rok władze państwowe i samorządowe organizować będą wiele ogólnopolskich i lokalnych wydarzeń rocznicowych. Centralną uroczystością był Kongres 25-lecia Samorządu Terytorialnego, który w dniach 5-6 marca obradował w Poznaniu.

 

 

"Władze samorządowe królewskiego miasta Będzina 1990-2015" to publikacja opracowana i wydana w Roku Samorządu Terytorialnego w Będzinie.

 

 

Władze samorządowe królewskiego miasta Będzina 1990-2015 - [Pobierz]

Relacja z promocji książki  [Zobacz film]

 

O książce w "Nowym Zagłębiu".

 

 
25-lecie powstania SdRP

29 stycznia 1990 r. powstała Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej. 22 maja 1990 r. zostałem jej członkiem.

W 25. rocznicę powstania partii Zbyszek Zaborowski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceprzewodniczący Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wydał okolicznościową publikację.

 

 

Z tej okazji w Będzinie odbyła się promocja książki "Stanisław Chrzanowski 1933-1999. Księga pamiątkowa". Publikacja ukazała się pod koniec grudnia 2014 roku w 15. rocznicę śmierci jej bohatera.

 

 

 

Stanisław Chrzanowski 1933-1999. Księga pamiątkowa - [Pobierz]

 

O książce w "Nowym Zagłębiu".

 

 

 
Zamiast w "Trybunie Zagłębiowskiej"

Przed ostatnimi wyborami samorządowymi poproszono mnie o napisanie kilku krótkich, konkretnych w swej treści, tekstów do "Trybuny Zagłębiowskiej", pisma wydawanego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na terenie Powiatu Będzińskiego. Napisałem je. Jednak w "Trybunie..." nie ukazały się. Mam nadzieję, że nie ze względu na treść. Dlatego zamieszczam je poniżej.

W Radzie Miejskiej przed końcem kadencji - [Pobierz]

Absolutorium do RIO - [Pobierz]

Przed 25-leciem samorządu - [Pobierz]

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 10