Aktualności
Jaka demokracja w Polsce?

"(...) demokracja jest dla ludzi w miarę inteligentnych, czyli dla olbrzymiej większości społeczeństwa. (...) Niestety, (...) wzrost demokratycznej głupoty ma charakter gwałtowny i powszechny. Dotyczy zarówno społeczeństw, jak i władz demokratycznych."
Dzisiaj w Polsce każdy człowiek i obywatel (obywatel to przede wszystkim kategoria prawna i byt polityczny), szczególnie ten w miarę inteligentny, ma prawo i obowiązek przeczytać książkę "Jaka demokracja?" Marcina Króla, wybitnego filozofa polityki i historyka idei.
Lektura tej publikacji jest nam tak potrzebna jak powietrze, którym oddychamy.


 
Prymas Polski o Konstytucji RP

"Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy wręcz omijać."

Fragment homilii Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka podczas Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 2017 r. na Jasnej Górze.

 
Zapraszam na dyżury w II półroczu 2017 roku

 

 
Odwołanie dyżurów wakacyjnych 2017

 

 
Z Prezydentem Kwaśniewskim o Kazimierzu Wielkim

Przy okazji mojego udziału w II Kongresie Forum Postępu w Warszawie przekazałem Prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu niedawno wydany przewodnik "Kazimierz Wielki w Będzinie". Przekazałem Jemu i Jego małżonce.
Oboje byli w Będzinie w 2000 r. Prezydent w ramach kampanii wyborczej przed swoją II kadencją. Jolanta Kwaśniewska - dzięki Sławomirowi Pietrasowi, Honorowemu Obywatelowi naszego miasta - na zaproszenie ówczesnych Prezydenta Będzina Antoniego Marcinkiewicza i Starosty Będzińskiego Wiesława Jędrusika odwiedziła Zamek Piastowski (Kazimierzowski), Teatr Dzieci Zagłębia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Pałac Mieroszewskich. Organizowałem Jej pobyt w naszym mieście.

 

 

 

 

 

 
Z legendą Solidarności

Uczestnicząc z Sylwią Cieślar, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Śląskiego, w Konwencie Przewodniczących Sejmików Województw RP w Gdańsku, mieliśmy okazję zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności na historycznych terenach Stoczni Gdańskiej, gdzie po wystawie oprowadzał nas Jerzy Borowczak, legenda Solidarności, jeden z czterech liderów strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni.

 

 

 

 
Wesołych Świąt!

 

 
60-lecie Traktatów Rzymskich i 20-lecie Konstytucji RP

W latach 1989-2015 Polacy osiągnęli wiele sukcesów. Jednymi z nich są: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. oraz wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.


Właśnie mijają: 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich (25 marca 1957 r.), z których ten o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej dał podstawę Unii Europejskiej oraz 20. rocznica uchwalenia polskiej Ustawy Zasadniczej.


Dzisiaj władze państwowe dyskredytują zarówno Unię Europejską, jak i Konstytucję. Dlatego przypominam:

  1. 1/ w 2003 r. w referendum w sprawie wyrażania zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej „za” głosowało 13.514.872 Polaków (najwięcej we wszystkich głosowaniach ogólnopolskich po 1989 r.), czyli ponad 2-krotnie więcej (suwerena) niż na zwycięzcę wyborów parlamentarnych w 2015 r.;
  2. 2/ w referendum konstytucyjnym w 1997 r. „za” Ustawą Zasadniczą głosowało 6.396.641 Polaków, czyli też więcej niż na partię zwycięską dwa lata temu i ponad 4-krotnie więcej niż na ugrupowanie przystępujące do ostatnich wyborów parlamentarnych z hasłem zmiany Konstytucji (które zresztą do dziś nie przedstawiło nawet projektu zmian).

Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. [Pobierz]

 
Dobry ks. Jan Kaczkowski

 

 
60-lecie Syberki

Będzin to miasto królewskie. Król polski Kazimierz III Wielki nadał Będzinowi prawa miejskie w 1358 r. Na wzgórzu zamkowym ufundował zamek piastowski i pierwszy murowany kościół. To jedno z kilku charakterystycznych wzgórz dzisiejszego Będzina.


Innym jest Syberka. To tutaj ponad 600 lat później zaczęto budować osiedle mieszkaniowe. Najpierw jako osiedle Syberka, potem osiedle PPR. Obecna nazwa (od 1990 r.) to - Syberka. To najludniejsza część Będzina z najludniejszą ulicą Skalskiego.

Od urodzenia jestem mieszkańcem Będzina. W dzieciństwie mieszkałem w śródmieściu nieopodal wzgórza zamkowego. Od 1976 r. mieszkam na Syberce przy ul. Skalskiego.


W tym roku, 23 grudnia, przypada 60. rocznica lokalizacji ogólnej budowy osiedla Syberka. W 1957 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach uchwałą nr 54/710 zatwierdziło założenia inwestycji nowej dzielnicy Będzina.


5 lat temu wspólnie ze Stowarzyszeniem Ratujmy Kościół na Górce wydaliśmy album "Syberka - dawniej i dziś" - pierwszą publikację o osiedlu, ze szkicem historycznym Stefanii Hanusek oraz zdjęciami w wyborze Wojciecha Borkowskiego. Nakład bardzo szybko trafił do Czytelników, dlatego poniżej udostępniam książkę.

Jednocześnie apeluję - już na początku roku - do mieszkańców, stowarzyszeń lokalnych i innych grup społecznych - o przygotowanie i realizację wydarzeń lokalnych dedykowanych Syberce, w tym publikacji książkowych.

"Syberka - dawniej i dziś" -wersja ekranowa [Pobierz]

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 12